O elektrokolechLíbí se vám představa, že si užíváte všech výhod cyklistiky, ale přitom můžete téměř zapomenout na námahu, která je s cestováním na kole neodmyslitelně spojená? Pak jste se pravděpodobně právě rozhodli, že si pořídíte elektrokolo. Šlapat za vás sice nikdo nebude, ale elektropohon vám neuvěřitelně pomůže a vy si tak budete moci jízdu náležitě vychutnat.

A co je vlastně elektrokolo? Elektrokolo je v podstatě klasické jízdní kolo s přídavným motorovým pohonem, tzn. jízdní kolo doplněné o motor, baterii a ovládání, které pak pomáhají při jízdě. Nespornou výhodou elektrokola je ekologický provoz a nízké provozní náklady. 

Před koupí elektrokola je důležité si zodpovědět několik základních otázek, jako např.:

 • K jakému účelu budete chtít svoje elektrokolo používat?
 • Budete na kole jezdit hlavně na nákupy či prostě jen popojíždět po městě? – Hodit se pak pro vás nejvíce bude městské či skládací elektrokolo. 
 • Budete na kole jezdit do práce v městském provozu? – Pravděpodobně budete vybírat mezi skládacím, městským a možná i crossovým elektrokolem. 
 • Chcete kolo využívat ke sportovní jízdě v terénu? – Pak je jasnou volbou MTB elektrokolo. 
 • Budete kolo využívat k občasným vyjížďkám v lehčím terénu? – Volit asi budete crossové elektrokolo. 
 • Nejste na tom úplně nejlépe po fyzické stránce a potřebuje si usnadnit přepravu? – Městké či skládací elektrokolo bude pro vás ta pravá volba. 

 

A co dalšího vzít při výběru elektrokola v úvahu?

 • nosnost kola, tzn. hmotnost cyklisty, ale třeba i zavazadel
 • na jakou vzdálenost chcete cestovat?
 • jakou má mít vaše elektrokolo výbavu?
 • jak rychle budete chtít jezdit?
 • kolik jste ochotni investovat?
 • splňuje vybrané elektrokolo povinnou legislativu?
 • preferujete prověřená a kvalitní značková elektrokola?

V eshopu Fitness Zone můžete vybírat mezi následujícími základními typy elektrokol:


 

Městská elektrokola (elektrokola s nízkým nástupem)  

Tato elektrokola jsou určená zejména na cestování v městském provozu a jsou tedy vhodná například na každodenní dojíždění do práce. Jedná se o kola s takřka univerzálním použitím - uplatní se jak při nákupech, tak při náročnějších výletech po vašem okolí. Navíc se vyznačují nízkým rámem, což usnadňuje nástup i osobám s pohybovým omezením nebo třeba seniorům. Městská elektrokola od výrobců Trek, Lapierre a Crussis. 

MTB elektrokola (horská elektrokola)

Elektrokola určená hlavně pro aktivní sportovce, pro svižné vyjížďky v lehkém i náročném terénu, kdy naplno oceníte pomoc elektrokola při prudkých stoupáních. Vyznačují se perfektním odpružením, skvělou výbavou i dlouhým dojezdem. I méně zdatní cyklisté v klidu stačí svým zdatnějším kolegům a vy se tak nebudete muset vzdát požitku ze sportovní jízdy. Horská elektrokola od výrobců Norco, Trek, Lapierre a Crussis.

Trekingová (crossová/treková) elektrokola

Trekingová elektrokola jsou primárně určená k delším výletům v mírnějším terénu, spíše po zpevněných cestách. Zvládnete na nich ale i cestování v městském provozu a určitě i výlety v náročnějším terénu po nezpevněných cestách.Treková (Crossová) elektrokola od výrobců Trek, Lapierre, Crussis a Electra.

Silniční elektrokola

Tento nový typ elektrokol je primárně určený pro pohyb po silnicích a vyznačuje se nízkou váhou a malým valivým odporem. Vybírat u nás můžete z nabídky silničních elektrokol od výrobců Lapierre a Trek.

Elektrokola  a legislativa

Podmínky provozu elektrokol (elektricky asistovaných jízdních kol) podléhají směrnici evropského společenství č. 2002/24/ES o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel. 

Požadavky na elektrické obvody, kabely a spoje, řízení výkonu, maximální rychlost dosažitelnou pomocí elektromotoru, technické podmínky, zkušební metody a některá omezení potom specifikuje norma ČSN EN 15194 Jízdní kola - Jízdní kola s pomocným elektrickým pohonem (tzv. EPAC – Standard for Electronically Power Assisted Cycles).     

Dle těchto předpisů je jmenovitý výkon motoru maximálně 250 W a rychlost elektrokola s asistencí elektromotoru nesmí přesáhnout 25 km/h (motor musí být odpojen, jakmile elektrokolo dosáhne rychlosti 25 km/h). Motor je aktivován pouze při aktivním šlapání na pedály, případně otočným akcelerátorem do rychlosti maximálně 6 km/h. 

Vyhláška dále specifikuje technické požadavky na jízdní kola (brzdy, světelná výbava, odrazky, výrobní čísla, atd.), které se vztahují i na elektrokola. Elektrokola splňující výše uvedené předpisy jsou považována za jízdní kola bez elektrické asistence a mohou být provozována na pozemních komunikacích, vyhrazených cyklostezkách a trasách určených pro jízdní kola. Děti do 10 let smí na pozemních komunikacích jezdit pouze v doprovodu osoby starší 18 let. Pro cyklisty mladší 18 let platí povinnost nošení ochranné přilby. 

Pokud výkon nebo rychlost elektrokola přesáhne limity specifikované normou EPAC, jedná se již o elektroskútr či moped, na které se již vztahují určitá omezení, jako např. povinné typové zkoušky atd. Parametry uvedené v normě EPAC a ČSN EN 15194 tak vymezují zásadní rozdíly mezi elektrokoly a elektroskútry.