Jak vybrat velikost kola



Vzhledem k tomu, že výšku kola je možné poměrně snadno upravit např. povytažením sedla, není pro výběr správné velikosti kola až tak důležitá výška kola, ale hlavně délka rámu. 

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru správné velikosti kola je samozřejmě výška osoby, která bude na kole jezdit. Důležitým faktorem jsou ale také tělesné proporce, protože stejně vysocí lidé mohou mít různě dlouhé končetiny a tudíž jim mohou vyhovovat i rozdílné velikosti rámu. 

S ohledem na to, že jednotliví výrobci začali velikosti rámů označovat různými způsoby, připravili jsme pro vás přehledné tabulky s velikostmi rámů kol námi nabízených výrobců. Tyto tabulky mohou sloužit jako prvotní pomůcka při výběru správné velikosti kola, mějte ale na paměti, že výběr velikosti rámu je silně individuální záležitostí. 


 

Určení velikosti rámu jízdních kol a elektrokol Norco podle výšky postavy naleznete zde... 


 

Určení velikosti rámu jízdních kol a elektrokol Lapierre,  Norco, Crussis a Raymon podle výšky postavy naleznete vždy u konkrétní varianty produktu:

Velikost postavy Lapierre


 

 


 

 

27,5“ nebo 29“?

Pokud přemýšlíte o koupi horského kola nebo elektrokola, možná jste si všimli, že v nabídkách jednotlivých značek se objevují takřka výhradně už jen kola/elektrokola s rozměry ráfků kol 27,5“ nebo 29“. Naopak po mnoho let v podstatě jediný dostupný rozměr kol 26“ už z nabídek výrobců téměř vymizel. A dá se předpokládat, že s rozmachem „nových“ rozměrů kol už výrobci nebudou mít chuť do vývoje modelů s koly 26“, ale budou soustředit veškeré své síly do vývoje nových modelů s použitím kol 27,5“ nebo 29“.

Obecně platí, že 27,5” kola jsou navržena pro jezdce s výškou postavy mezi 140 – 180 cm a 29” kola jsou navržena pro jezdce s výškou postavy mezi 170 – 200 cm.

A jaké jsou tedy přednosti „nových“ rozměrů kol?

Výhody 29“ kola:

  • díky většímu průměru kol se lépe přejíždí kameny a kořeny v terénu (mnohem lepší plynulost při překonávání překážek)
  • na jedno šlápnutí ujede delší vzdálenost
  • větší objem plášťů poskytuje větší pohodlí
  • větší stopa kola znamená lepší přilnavost
  • vzhledem ke středům kola je níže položené těžiště, což znamená větší stabilitu
  • větší objem kol také poskytuje další 2-3 cm pasivního odpružení navíc

Nevýhody 29“ kola:

  • větší kola znamenají vyšší celkovou váhu (ovšem u elektrokol to vzhledem k možnosti pomoci si elektromotorem nemusí znamenat jednoznačnou nevýhodu)
  • horší manévrovatelnost na úzkých a hodně točivých stezkách
  • u jezdců menších než 170 cm bývají problémy s dostupností kol s vhodnou geometrií
  • větší kola vyžadují pevnější výplety a stavbu kola

Výhody 27,5“ kola:

  • rozumný kompromis mezi standardním rozměrem 26“ a 29“
  • pouze nepatrný nárůst váhy oproti standardní 26“
  • oproti 29“ kolům lepší ovladatelnost
  • ideální pro cyklisty nižšího vzrůstu a pro ženy, kteří ale chtějí využívat výhod větších kol 

 


 

Bez názvu

Terénní nerovnosti
    

Překážky jako jsou kořeny, kameny a díry velká kola zvládají překonávat mnohem lépe než 26" horská kola – důvodem jsou především větší průměr, větší kontaktní plocha pneumatiky, nižší těžiště a větší setrvačná síla. Jízda v terénu je tak daleko méně namáhavá a mnohem komfortnější. Při pohledu na obrázek je jasné, že 29" kola i 27,5" kola si poradí s dírou na silnici mnohem lépe, něž klasické 26" kolo.

 

Bez názvu1

Překonávání překážek

V porovnání s malými 26" koly překonávají kola o větším průměru překážky pod mírnějším úhlem. Terénní nerovnosti je tak snadnější přejet, což dělá jízdu hladší a bezpečnější. Také se snižuje riziko defektu a poškození ráfku. Čím větší je překážka (obrubník, kořen, kámen), tím lépe si s ním 29" kolo i 27,5" kolo poradí - snáze jej přejede.

 

2

VÁHA

Zatímco 29" kola jsou asi o 12 % těžší než 26" verze srovnatelné kvality, 27,5" varianta má na váze přírůstek přibližně jenom 5 %.

Bez názvu3

PŘEKONÁVANÍ PŘEKÁŽEK

Když vezmeme v úvahu relativní úhel, ve kterém různé průměry kol překonávají překážky, zvládají devětadvacítky tento úkol mistrovsky s -6 % v porovnání s 26" verzí. Nicméně, 27,5 "kola dosahují již dvou třetin této výhody. Čím více jezdec upřednostňuje plynulé překonávání překážek, tím větší průměr kol by měl zvolit.

Bez názvu4

TRAKCE / PŘILNAVOST

Kromě zvoleného typu pneumatik, pro co nejlepší možnou přilnavost, jsou klíčové dva rozdílné aspekty: styčná plocha (oblast, na které se dotýká pneumatika s povrchem) a individuálně zvolený tlak vzduchu. V podstatě, čím menší je tlak, tím větší je přilnavost. Při identické váze jezdce využívají 29“ pneumatiky o 0,3 až 0,4 baru nižší tlak; v případě verze 27,5" je tlak vzduchu snížen o dalších 0,2 barů. A proto nabízí větší průměry kol srovnatelné výhody. Totéž platí pro styčnou plochu, která se dosáhne při stejném tlaku vzduchu. Devětadvacítky dosahují vrcholu při vzájemném srovnání když nabízejí o 50 % větší plochu než 26", ale 27,5" už poskytuje bonus 33 %.

Bez názvu5